Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

Relativní a absolutní kopie obsahu buňky

Relativní kopie

Pomocí relativní kopie můžete jednoduše vytvořit sekvenci čísel nebo aplikovat vzorce na více čísel. Poznámka: Pokud použijete relativní kopii na vzorce jiných buněk, všechny výchozí odkazy budou změněny dle cílového vzorce. Úloha 1 Vytvořte sekvenci čísel buněk A.
1.A1Do buňky A1 zadejte 1 a do buňky A2 číslo 2.
2.Toolbar Image Označte obě buňky A1 a A2. Uchopte malý čverec v dolní části pravého rohu označených buněk a pokračujte v označování až po buňku A10.
Poznámka: Právě jste použili relativní kopírování za účelem vytvořit sekvenci celých čísel od 1 do 10 v buňkách od A1 do A10
3.A2Změntě číslo buňkyl A2 na 3.
4.Toolbar Image Označte znovu obě buňky A1 a A2 a pomocí relativního kopírování zkopírujte novou hodnotu do ostatních buněk. Sekvence celých čísel se přizpůsobí Vaší změně.
Úloha 2 Relativně zkopírujte vzorec, který obsahuje odkaz na buňku.
5.B1Do buňky B1 zadejte vzorec =A1/2
6. Toolbar Image Relativně zkopírujte vzorec buňky B1 až po buňku B10. Nápověda: Klikněte pouze na buňku B1 a pomocí pravého dolního rohu přetáhněte vzorec na ostatní buňky (od B1 po B10). Relativně tak zkopírujete vzorec do ostatních buněk.
7. Toolbar Image Dvakrát klikněte na libovolnou buňku sloupce B, tím zkontrolujete jaký vzorec určuje hodnotu buňky.
8. A2Změňte číslo buňky A2 na 5 a aktualizujte sekvenci čísel pomocí relativního kopírovní. Poznámka: Všchna čísla soupce B se automaticky přizpůsobí Vaší změně.

Vyzkoušejte sami...

Absolutní kopie

Pokud se chcete odkázat pouze na jednu specifickou buňku, použijte symbol $ před název buňky (např. $C$1). Úloha 3
9.C1Do buňky C1 zadejte číslo 4 a potvrďte Váš Vstup stisknutím klávesy Enter.
10.B1Změňte vzorec buňky B1 na =A1*$C$1.
11.Toolbar Image Relativně zkopírujte nový vzorec na buňky B1B10. Poznámka: Každou hodnotu sloupce A tak vynásobíte číslem 4.
12.C1Hodnotu buňky C1 změňte na 10. Poznámka: Všechny hodnoty sloupce B se automaticky přizpůsobí Vaší změně.