Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

Snimanje u proračunsku tablicu

Kada je omogućen prikaz Proračunska tablica, moguće je pratiti mijenjanje položaja točke u prikazu Geometrija. Kako biste to mogli, trebate kliknuti desnom tipkom miša na točku u prikazu Geometrija, te odabrati Snimi u proračunsku tablicu. Ova vam značajka omogućuje premještanje objekta i snimanje slijeda njegovih vrijednosti u prikazu proračunske tablice. Ova značajka radi za brojeve, točke i vektore. Note: GeoGebra će koristiti prva dva prazna stupca u prikazu Proračunska tablica kako bi snimila vrijednosti odabranog objekta.

Zadatak

Snimite koordinate različitih položaja točke A u proračunsku tablicu.

Upute

1.Toolbar ImageUključite trag točke A. Desni klik na točku A (MacOS: Ctrl-click) te u otvorenom izborniku odaberite Pokaži trag.
2.Toolbar ImagePromijenite vrijednost Klizača a kako biste ispitali trag koji ostavlja točka A za svaki položaj klizača.
3.Toolbar ImagePostavite vrijednost klizača a na -5.
4.Toolbar ImageSnimite koordinate različitih položaja točke A u proračunsku tablicu: Desni klik (MacOS: Ctrl-click) na točku A i u otvorenom izborniku odaberite Snimi u proračunsku tablicu.
Sada, promijenite vrijednost klizača kako biste zabilježili koordinate svih mogućih položaja točke A i u proračunsku tablicu.
Napomena: Nemojte se prebacivati ​​na drugi alat prije pomicanja klizača.

Pokušajte sami ...

Prikaz matematičkih objekata

Ukoliko je moguće, GeoGebra odmah pokazuje grafički prikaz objekta koji ste unijeli u ćeliju Proračunske tablice i u prikazu Geometrija. Pritom naziv objekta odgovara nazivu ćelije Proračunske tablice korištene za njegovo početno stvaranje (npr. A5, C1). Napomena: Prema zadanim postavkama, objekti Proračunske tablice klasificirani su kao pomoćni objekti u prikazu Grafovi. Možete prikazati ili sakriti ove pomoćne objekte odabirom pomoćnih objekata iz otvorenog izbornika ili klikom na ikonu u traci stilova prikaza Grafovi. Korištenje podataka proračunske tablice u drugim prikazima Podatke proračunske tablice možete obraditi odabirom više ćelija i desnim klikom (Mac OS: Cmd klik) na odabir. U otvorenom izborniku odaberite podizbornik Kreiraj i odaberite odgovarajuću opciju (Popis, Popis točaka, Matrica, Tablica, Polilinija i Tablica operacija). Operacijska tablica Za funkciju s dva parametra možete napraviti Operacijsku tablicu s vrijednostima prvog parametra koji su u gornjem retku te vrijednostima drugog parametra koji su napisani u lijevom stupcu. Samu funkciju morate unijeti u gornju lijevu ćeliju. Poslije unosa funkcije i vrijednosti parametara u odgovarajuće ćelije, mišem označite pravokutno područje željene Operacijske tablice. Potom, desnim klikom miša (Mac OS: Cmd-click) na odabranom području odaberite u otvorenom izborniku opciju Stvori > Operacijska tablica.