Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

Két égitest gravitációs kölcsönhatása

Közismert, hogy a Föld a Nap körül, a Hold a Föld körül kering. Vajon ez tényleg így van?

Mit látunk az interaktív alkalmazáson?

A rajzlapon a narancssárga kör az 'A' égitest, a kék kör a 'B' égitest. A pályáikat az égitestekkel azonos színű szaggatott körvonalak jelölik. A középen látható fehér, „TKP” feliratú pont az égitestek tömegközéppontja.

1. feladat

Vizsgáld meg a két egymással gravitációs kölcsönhatásban lévő test mozgását!

1.1. feladat

Legyen a két égitest tömegaránya 1:2. Indítsd el az animációt! Figyeld az égitestek mozgását!

1.2. feladat

Változtasd a tömegarányt! Milyen változás tapasztalható?

1.3. feladat

Mi történik, ha a testek közötti távolságot változtatjuk?

2. feladat

Használd a másik animációt! Vizsgáld meg, hogy tényleg a Föld körül kering a Hold?

2.1. feladat

Indítsd el, és láthatod, amint a Hold körbejárja a Földet. Valóban a Földet? A nagyítás megváltoztatásával elérheted, hogy jobban látsszon az égitest. A távolságuk változatlanul hagyása mellett növeld meg a méretüket!

2.2. feladat

Válaszd a „Tízszeres nagyítás” gombot a bolygóméretet 1X-es nagyításúra visszaállítva! Mit tapasztalsz?

A Föld és Hold gravitációs kölcsönhatása

Mit látunk az interaktív alkalmazáson?

A panelen látható a Föld - Hold távolság („d”), a Föld és Hold sugarai és tömegei („mF”, „RF”, „mH” és „RH”), és a Föld tömegközéppontjának és a közös tömegközéppontnak a távolsága („dTKP”). A rajzlapon kék kör jelöli a Földet és szürke kör a Holdat. Az égitestek nevei is szerepelnek a rajzlapon, a feliratok bal alsó sarkainál találhatóak az égitestek. A középen látható fehér, „TKP” feliratú pont az égitestek tömegközéppontja. A „TKPF” feliratú szürke pont a Föld tömegközéppontja.
Az animáció önállóan használható. Jó kísérletezést!

A Nap és Föld gravitációs kölcsönhatása

Mit látunk az interaktív alkalmazáson?

A panelen látható a Nap - Föld távolság („d”), a Nap és Föld sugarai és tömegei („mN”, „RN”, „mF” és „RF”), és a Nap tömegközéppontjának és a közös tömegközéppontnak a távolsága („dTKP”). A rajzlapon narancssárga kör jelöli a Napot és kék kör a Földet, de ezek olyan aprók, hogy nem láthatóak nagyítás nélkül. Az égitestek nevei is szerepelnek a rajzlapon, a feliratok bal alsó sarkainál találhatóak az égitestek. A középen látható fehér, „TKP” feliratú pont az égitestek tömegközéppontja. A „TKPN” feliratú szürke pont a Nap tömegközéppontja. Ezt a közös tömegközéppont nagyítás nélkül eltakarja.