A hidrogénatom színképe
A szimuláció megmutatja, milyen elektronátmenetek vezetnek a H-atom fénykibocsátásához.
Tudjuk, hogy a gerjesztett állapotú atomok alapállapotba visszatérve az energiaszint-csökkenésből származó többletenergiát kisugározzák. Vajon ez a kisugárzott energiamennyiség mérhető, látható, számítható?
Vizsgáld meg a hidrogénatom példáján a gerjesztett állapotban levő hidrogénatom energia-kisugárzását, és a kisugárzott fény mérhető jellemzőit!
Felhasználói leírás
1. Feladat
Hány elektronja van és hány héjon az alapállapotú hidrogénatomnak?
2. Feladat
Határozd meg a következőket! a) Mekkora energiamennyiség szabadul fel, ha a 6. héjról az elektron a 2. héjra kerül vissza gerjesztés után? b) Milyen hullámhosszúságú fénykibocsátás történik eközben? c) A látható fény mely tartományába esik a kibocsátott fény?
3. Feladat
Keress még hasonlóan a látható fény tartományába eső fénykibocsátás-értékeket! Milyen hullámhosszúságú és milyen színű fényt bocsájt ki ebben az esetben a hidrogénatom?
4. Feladat
Vizsgáld meg az energiaszint-csökkenés mértékét! a) Keresd meg, hogy az egyes héjak között egyetlen gerjesztési szint csökkenés (6-ról 5-re, 5-ről 4-re,… stb.) mekkora energia-felszabadulással jár! b) Hogyan változnak az adatok a nagyobb gerjesztési szint felől a kisebbek felé? Mi lehet ennek az oka? c) Mi lehet az összefüggés a kapott adatok-, és a jobboldalon piros színnel feltüntetett energiaszintek között?