Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Třída

Logaritmusfüggvény transzformációja

Hogy változik az    hozzárendelési szabályú függvény grafikonja, ha megváltoztatom a paramétereit? Kísérletezz!
Kipróbálásra javasolt esetek:  1. a < 1, c = 1, u = 0, v = 0 2. a > 1, c = 1, u = 0, v = 0 3. a > 1, c > 0, u = 0, v = 0 4. a > 1, c < 0, u = 0, v = 0 5. a > 1, c > 0, u < 0, v = 0 (aszimptota megjelenítésével is) 6. a > 1, c > 0, u > 0, v = 0 (aszimptota megjelenítésével is)
Az eszköztáron található ikonok: Mozgatás, Rajzlap mozgatása, Nagyítás és Kicsinyítés. Ezek segítségével a függvény grafikonját precízen meg lehet vizsgálni. (Például, ha kilóg a képernyőről, akkor mozgatással, kicsinyítéssel lehet javítani a megjelenítésen.) A függvény grafikonja és a paraméterek közti kapcsolat felismerése a használat közben könnyen érthetővé válik. A transzformációkkal kapott görbék könnyen összehasonlíthatók a kiindulási görbével, ha be van kapcsolva az melletti jelölőnégyzet.

1. feladat

Határozd meg a valós számoknak azt a legbővebb részhalmazát, melyen az alábbi  hozzárendelési szabályokkal megadott függvények értelmezhetők, majd az így megadott értelmezési tartományon ábrázold a függvényeket! a) b) c) d)

2. feladat

Ábrázold az függvényt ()! a) Hogyan kellene megváltoztatni az f hozzárendelési szabályát, hogy az eredeti grafikon x tengelyre vonatkozó tükörképe jelenjen meg? b) Mit kell tenni, hogy x tengely mentén az f függvény grafikonja a háromszorosára nyúljon? c) Mit kell tenni, hogy y tengely mentén az f függvény görbéje a háromszorosára nyúljon? d) Melyik függvény grafikonját kapod meg, ha az f függvény képét eltolod az alábbi vektorral? Mi lesz az eltolt grafikonnal megadott függvény értelmezési tartománya és értékkészlete? i) w (0; 4) ii) w (4; 0) iii) w (1; 4)

3. feladat

Jellemezd az 1. feladat függvényeit a megadott szempont szerint: a) értékkészlet; b) zérushely; c) monotonitás; d) konvexitás.

Példa a logaritmus gyakorlati alkalmazására

  • Oldatok kémhatását a pH jellemzi. Mivel ez a tíz valamely hatványának kitevőjével kapcsolatos. A tízes alapú logaritmus segítségével írható fel a képlet:
      pH = –lg(Hkoncentráció), ahol a koncentráció -ben értendő.
  • Weber-Fechner pszichofizikai alaptörvény: az (emberi) érzet erőssége az inger logaritmusával egyenesen arányos.
  • Hangosság: az intenzitás logaritmusával arányos, decibelben mérjük. 
  • Földrengés: Richter-skála a logaritmushoz kapcsolódik.
  • Rakétameghajtás: az egylépcsős rakéták elméleti végsebessége. 
  • RLC-körök bekapcsolási és kikapcsolási jelenségeinek matematikai leírása. 
  • Közegellenállás hatása a rezgőmozgás amplitúdójára.