Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

Oldatok olvadáspontja

Néhány évvel ezelőtt, ha a lefagyott jeget fel akarták olvasztani, sót szórtak rá, így a sós jég felolvadt. Mi lehetett a jelenség mögötti fizika? 

Mit látunk az interaktív alkalmazáson?

A panelen látható az oldott anyag molalitása (b) és az oldat olvadáspontja (To).

A rajzlapon látható az oldat olvadáspontja az oldott anyag molalitásának függvényében. Ezen a grafikonon fekete pont jelöli a jelenlegi állapotot. A többi oldószer grafikonjait is bekapcsolhatjuk, ezek szaggatottan jelennek meg.

Kevés olyan jelenséggel találkozunk, amely nem függ attól, hogy milyen anyagot használunk fel oldott anyagként. A jelenség mértéke csak az oldat összetételétől függ, attól, hogy milyen az oldat molalitása.

I. VÁLTOZTASS A TÖMEGEN!

1. feladat

Vizsgáljuk meg a víz fagyáspontjának változását, ha oldatot készítünk belőle! Oldj fel 1 kg vízben 10, 20, 30, 40 illetve 50 g konyhasót (moláris tömege 58 g/mol)! Mekkora lesz az oldat fagyáspontja?

2. feladat

Mennyi a víz molális fagyáspontcsökkenése?

3. feladat

Hány g konyhasót oldjunk fel 1 kg vízben, hogy 3 °C-kal csökkenjen a fagyáspont?

4. feladat

Hogyan változik a fagyáspont, ha most az oldószer tömegét megháromszorozod?

5. feladat

Most változtasd meg az oldott anyag moláris tömegét! Növeld meg 80 g/mol-ra (ekkora az ammónium-nitráté)! Mekkora fagyáspontcsökkenést tapasztalsz így?

6. feladat

Mekkora molális fagyáspontcsökkenést tapasztalsz így?
II. VÁLTOZTASS AZ ANYAGMENNYISÉGEN!

7. feladat

Az „Anyagmenny.” nyomógombbal állítsd át az oldott anyag megadását anyagmennyiségre! 2 mol összes oldott anyagot 1 kg vízben oldva mennyi lesz az oldat fagyáspontja?

8. feladat

Figyeld meg így a molális fagyáspontcsökkenést!
III. VÁLTOZTASS SZABADON!

9. feladat

A Toolbar Image ikonnal tedd láthatóvá a többi oldószer viselkedését leíró görbét is! Válassz ki egy neked tetsző oldószert! Vizsgáld önállóan a viselkedését! Határozd meg a molális fagyáspontcsökkenés értékeit a különböző oldószerekre!