Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

IM Alg1.2.6 Practice: Equivalent Equations

Which equation is equivalent to the equation ?

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
  • D
Check my answer (3)

Select all the equations that have the same solution as the equation .

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
  • D
  • E
Check my answer (3)

Jada has a coin jar containing nickels and dimes worth a total of $3.65. The equation  is one way to represent this situation. Which equation is equivalent to the equation ?

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
  • D
Check my answer (3)

Select all the equations that have the same solution as .

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
Check my answer (3)

The number of hours spent in an airplane on a single flight is recorded on a dot plot. The mean is 5 hours and the standard deviation is approximately 5.82 hours. The median is 4 hours and the IQR is 3 hours. The value 26 hours is an outlier that should not have been included in the data. When the outlier is removed from the data set: What is the mean?

What is the standard deviation?

What is the median?

What is the IQR?

A basketball coach purchases bananas for the players on his team. The table shows total price in dollars, , of bananas. Which equation could represent the total price in dollars for  bananas?

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
  • D
Check my answer (3)

Kiran is collecting dimes and quarters in a jar. He has collected $10.00 so far and has  dimes and  quarters. The relationship between the numbers of dimes and quarters, and the amount of money in dollars is represented by the equation . Select all the values  that could be solutions to the equation.

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
  • D
  • E
Check my answer (3)

Here is a graph of the equation . Select all coordinate pairs that represent a solution to the equation.

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
  • D
  • E
Check my answer (3)

Jada bought some sugar and strawberries to make strawberry jam. Sugar costs $1.80 per pound, and strawberries cost $2.50 per pound. Jada spent a total of $19.40.

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
  • D
Check my answer (3)