Millikan-kísérlet 1− Olajcsepp mozgása elektrosztatikus térben másolata
Feladatod a Millikan-kísérletben az olajcsepp mozgásának megfigyelése.
1. feladat
Figyeld meg a bejelentkező képernyőt! Mit látsz a képernyő jobb oldalán?
2. feladat
A képernyő bal oldalán (a kísérleti berendezés mellett) az olajcseppek megfigyelésére szolgáló mikroszkóp látóterét figyelheted meg.
a) Indítsd el a szimulációt a vezérlőpanelen található gombbal! Mit tapasztalsz? Miért?
b) Mit kell tenned, ha lejátszáskor szeretnéd látni az olajcsepp mozgását a képernyőn? Próbáld ki!
3. feladat
Azonosítsd az olajcseppre ható erőket! a) Mit jelöl a sárga nyíl ()? b) Mit jelöl a lila nyíl ()? c) Mit jelöl a piros nyíl ()? d) Hogyan mozog az olajcsepp a rá ható erők hatására?
4. feladat
A Szimuláció újrakezdése gomb lenyomása után állíts be egy tetszőleges nagyságú, negatív feszültséget, majd indítsd el a szimulációt a gombbal!
a) Csökkentsd a lemezek közti feszültséget (növeld az abszolút értékét)! Mit tapasztalsz? Miért?
b) A feszültséget változtatva meg tudod-e állítani az olajcsepp mozgását?
c) Növeld tovább a feszültséget! Mit tapasztalsz?
5. feladat
A Szimuláció újrakezdése gomb lenyomása után figyeld meg a kísérleti berendezés fölötti vezérlőpanelt! a) Milyen fizikai mennyiségeket tudsz változtatni csúszka segítségével? b) Mit tapasztalsz, ha változtatod az olajcsepp tömegét? c) Mit tapasztalsz, ha csökkented az olajcsepp töltését? d) Az olajcseppeket porlasztással juttatják a kondenzátorlemezek közé. A porlasztással a cseppek kisebb-nagyobb, pozitív-negatív töltéshez jutnak. Milyen változást tapasztalsz, ha a csepp töltését pozitívnak választod?
6. feladat
A mikroszkóp lencséjén egy skála található. A vékonyabb vonalak egymástól való távolsága 0,1 mm-nek felel meg (így két vastagabb vonal távolsága 0,5 mm). a) A skála segítségével megmérhető a csepp sebessége. Hogyan? b) A szimulációt elindítva a program segítségével időt is tudunk mérni. Határozd meg különböző feszültségek esetében a csepp sebességét és méréssel ellenőrizd azt is, hogy a csepp valóban egyenletesen mozog!