Таблици и графики
Задача 1.
Колко е възможният брой ученици, които изпращат повече от 5 съобщения дневно?
Разгледайте всеки един от четирите стълба. Първият стълб показва, че общо 20 ученици са изпратили между 0 и 2 събщения и т.н. Сега помислете върху въпроса. Пита се колко ученици са изпратили повече от 5 съобщения. Посмислете кои стълбове показват тази информация.
Задача 2.
Колко билета общо са продали Надя, Ели и Руми?
От диаграмата можем да видим, че стълба, който изобразява продадените билети от Ира има три деления. Тези три деленя са общо 30 билета. Колко билета е едно деление? :) Обърни внимание, че те питат колко билета са продали общо три от всички момичета!
Задача 3.
Колко ученици са се явили от училище (IV)?
От диаграмата виждаме, че всяко деление е равно на х учениците. Тоест, от първото училище са 2х ученици, от второ - х ученици и т.н. Помисли общо колко пъти х ученици са се явили. От условието на задачата знаеш общия брой на х-овете на какъв брой ученици се равнява. Така ще намериш х на колко ученици се равнява. От диаграмата можеш да видим в училище (IV) колко пъти х ученици има :)
Задача 4.
По колко ученици отсъстват от всеки клас? (запиши отговора в полето)
Тази задача е подобна на предходната, тъй като знаеш общия брой на отсъстващи ученици и знаеш колко пъти х е всеки от стълбовете. От диаграмата знаеш, че в първия клас има 3х отсъствия, във втория х+1 и т.н. След като събереш всичките х-ове, знаеш, че те са равни на 29. Е, вече е лесно. За всеки клас заместваш х и ще разбереш колко са отсъствията във всеки клас.
Задача 5.
Намерете стойността на х?
Част от учениците са известни. Знаем, че с автомобил се предвижват 170 ученици, а пеша - 230. Колко ученици се предвижват с градски транспорт и с велосипед (знаеш, че всички са 500). От диаграмата можеш да разбереш колко общо пъти х са учениците, които се предвижват с градски транспорт и с велисопед. Е, вече можеш да намериш х :)
Колко ученици се предвижват с градски транспорт и колко - с велосипед?
Намерете колко процента от всички ученици отиват пеша до училище.
Знаеш колко са всички ученици :) Знаеш колко ученици отиват пеша до училище :)
70 от анкетираните ученици, които отиват до училище с автомобил, се прибират вкъщи с градски транспорт. Всички останали се прибират по начина, по койсто са стигнали до училище. Колко процента от анкетираните ученици се прибират с градски транспорт?
Знаеш колко са всички ученици :) Помисли колко е общият брой на ученици, които се прибират с градски. Знаеш, че това са: - учениците, които отиват на училище с градски транспорт - 70 (броя) от учениците, кото отиват до училище с автомобил.
Задача. 6.
В кой от месеците нарастват двойно продажбите на автомобили спрямо предния месец?
В кой месец продажбите са два пъти повече от предходния месец?
Каква част от общия брой продадени автомобили за четирите месеца са тези, които са продадени през месец април?
Тук от теб се очаква да представиш отговора си под формата на обикновена дроб : не забравяй, че трябва да съкратиш дробта до несъкратима!
Каква е средната месечна продажба на автомобили в автокъщата за периода май - юли?
За да изчислиш средната печалба, трябва да събереш общите продажби и да ги разделиш на броя месеци. Мисли внимателно за кои месеци правиш изчисленията и колко са те.
С колко процента е нарастнала продажбата на леки автомобили през месец юли спрямо месец юни?
Формолиран по друг начин, въпросът може да е "Колко процента е разликата през месец юни и юли от продажбите, направени през юни"?
Задача 7.
Колко е процентът на броя оценки "слаб" от броя оценки "отличен"?
Тук не са ти дадени оценки, но виждаш разделения. Оценки "слаб" е едно разделения, докато оценки "отличен" - цели 4 разделения. Колко процента е едно разделение от четири?
Броят на оценките "среден" е n.
Оценките "среден" са осем на брой. Колко е броят на всички оценки, показани на диаграмата?
От предходния въпрос знаеш общия брой на n. Е, вече знаеш числото n на колко е равно (на 8 броя).
Задача 8.
Колко процента общо са любителите на екшън филми и анимация?
Не забравяй, че цялото винаги е 100%!
Колко процента са любителите на екшън филми и на анимации поотделно?
От условието знаеш, че любителите на екшън са 6 пъти повече. Ако любителите на анимации са неизвестни (тоест, х), колко ще бъдат любителите на екшън? Знаеш, че сборът им е процента, който намери в предната задача.
Какво е отношението на броя любители на екщън филми към броя любители на комедии? Представете отношението в с несъкратима дроб.
Тук от теб се изисква да представиш отношението (което се бележи със знак ":", а знаеш, че това означава и деление) като дроб. Дробта трябва да представлява Не забравяй, че дробта трябва да е несъкратима!
Колко са учениците от седми клас в това училище, ако 15 деца нямат предпочитан жанр филм, а любителите на анимазия са 9?
Малко по-нагоре откри колко процента са любителите на анимация. Вече знаеш, че този процент от всички ученици се равнява на 9. Всички ученици в случая е всички ученици, които имат предпочитания, но ти вече знаеш, че освен тях има още 15 :)
Задача 9.
Колко са учениците, получили стипендии през всяка една от годините?
Внимавай, когато изчисляваш броя на учниците. Помисли добре колко е всяко едно едно разделение!
Колко е отношението на броят на учениците, получили стипендии през 2010/2011 г. към този през 2011/2022? Отговора запишете като несъкратима дроб.
Сигурен съм, че знаеш как да запишеш отношението вече. Само не забравяй, че трябва да представиш отговора си като несъкратима дроб.
Размерът на една месечна стипендия през 2010/2011 г. е бил 105 лева, а през 2011/2012 г. - 135 лева. Всеки от стипендиантите получава стипендия през 10 от дванадесетте месеца на учебната година. Колко лева са необходими, за да се изплатят стипендиите общо
Отговорете като препишете изреченията и попълните пропуснатия текст. През 2010/2011 г. за всички стипендии са изплатени ............... лв., а за 2011/2012 г. сумата за стипендии е ............ лв. Общата сума за двете учебни години е ............. лв.
Задача 10.
Намерете и запишете броя на всички превозни средства, заредили гориво.
Знаеш, че от всички превозни средства (които са неизвестни) са камиони и мотопеди (от диаграмата знаеш техния брой).
Намерете и запишете с несъкратима дроб каква част от всички превозни средства са автобусите.
Първо намери броя на автобусите: Вече знаеш броя на всички превозни средства. Като извадиш от тях останалите три, ще получиш броя на автобусите :) Е, вече знаеш броя на автобусите, знаеш и броя на всички превозни средства.
Запишете градусната мярка на ъгъла на сектора, с който е представен броят на автобусите на кръговата диаграма.
Окръжността е 360 градуса. Знаеш и каква част от всички са автобусите. От теб се очаква да намериш частта от 360 градуса.