Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

Przykład 3.3 (z parametrem)

Zbadamy istnienie ekstremów lokalnych funkcji zmiennej uwikłanej równaniem



w zależności od wartości parametru . Ilustracja graficzna: Zmieniając suwakiem wartości parametru zastanów się, jak wpływa on na ilość ekstremów lokalnych funkcji uwikłanych.
Rozwiązanie: Funkcja ma ciągłe odpowiednie pochodne cząstkowe dla dowolnych wartości parametru .
Rozważmy trzy przypadki:
  1. Wówczas układ (*) ma tylko jedno rozwiązanie Ponieważ i , zatem w otoczeniu punktu istnieje dokładnie jedna funkcja uwikłana , której wykres przechodzi przez punkt . Ponadto , co oznacza, że funkcja uwikłana ma w maksimum lokalne równe .
  2. W tym przypadku układ (*) ma trzy rozwiązania: , i . Dla punktu mamy: i , zatem w otoczeniu punktu istnieje dokładnie jedna funkcja uwikłana , której wykres przechodzi przez punkt . Ponieważ , więc funkcja uwikłana ma w minimum lokalne równe . Dla punktu mamy: i , zatem w otoczeniu punktu istnieje dokładnie jedna funkcja uwikłana , której wykres przechodzi przez punkt . Ponieważ , więc funkcja uwikłana ma w maksimum lokalne równe . Dla punktu mamy: i , zatem w otoczeniu punktu istnieje dokładnie jedna funkcja uwikłana , której wykres przechodzi przez punkt . Ponieważ , więc funkcja uwikłana ma w maksimum lokalne równe .
  3. Dane równanie jest wówczas postaci . Stąd . Możemy więc wyznaczyć jawny wzór funkcji uwikłanej . Ponieważ

    dla każdego

    więc ma w maksimum lokalne o wartości .