Domború tükör – Változó fényforrás
A szimuláció segítségével megvizsgálhatod a domború gömbtükrök sugármeneteit pontszerű fényforrás és párhuzamos fénysugarak esetén.
A leggyakrabban használt görbe felületű tükör a gömbtükör, melynek tükröző felülete gömbsüveg. Ha a gömb belső felülete tükröz, homorú, ha a külső felülete, akkor domború gömbtükörről beszélünk.
1. feladat
Vizsgáld meg a domború tükör sugármeneteit pontszerű fényforrás esetén!
a) Állítsd a kiinduló fénysugarak számát 1-re! Fogalmazd meg, hogyan verődik vissza az optikai középpontba érkező fénysugár!
b) Növeld a forrásból kilépő fénysugarak számát kettőre! A beesési merőlegesek segítségével vizsgáld meg, igaz-e a visszaverődés törvénye a domború tükrök esetén is?
2. feladat
Növeld a fénysugarak számát 10-re! A tükör nyílásszöge ne legyen nagyobb, mint 10°! Kapcsold be a visszavert sugarak meghosszabbítását is! Távolítsd a fényforrást az optikai tengelyen az optikai középponttól indulva!
a) Hogyan változik a visszavert sugarak iránya?
b) A fényforrás helyzetétől függően milyen kép keletkezik?
c) Hogyan változik a képtávolság?
3. feladat
Mozgasd a fényforrást tetszőlegesen az egér segítségével! Figyeld meg a képet akkor is, ha a forrás nem az optikai tengelyen helyezkedik el!
4. feladat
a) Figyeld meg, hogyan változik a keletkezett kép, ha a tükör nyílásszögét változtatod!
b) Keress olyan pontot, ahová a fényforrást helyezve a visszavert sugarak meghosszabbításai egy ponton mennek át nagy nyílásszögű tükör esetén is !
5. feladat
Vizsgáld meg a domború tükör sugármeneteit párhuzamos fénysugarak esetén!
a) Hol jön létre a kép, ha a tükör nyílásszöge kicsi?
b) Hol jön létre a kép, ha a tükör nyílásszöge nagy?
Házi feladat
Nézz utána, hol találkozunk a mindennapi életben gömbtükrökkel?