Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

0702 A háromszög defektusa

Feladat:

Egy háromszög defektusának nevezzük a háromszög szögösszegének az egyenesszögtől való eltérését.
  • Az euklideszi geometriában bármely háromszög defektusa nulla.
Legyen adott az ABC háromszög. Szerkesszük meg a defektusát. Mutassuk meg, hogy a háromszög szögeinek az összege kisebb az egyenesszögnél, így:
  • a hiperbolikus geometriában bármely háromszög defektusa pozitív.

Megoldás:

Tükrözzük az ABC Δ α =CAB∢ szögét előbb a b=CA oldalra, majd a CA pontokhoz tartozó szakaszfelező merőlegesre. Az így kapott α' =ACB2∢ egybevágó α -val, egyik száruk közös, és ellentétes irányú, a másik száruk viszont ultrapárhuzamos egyenespárt alkot. Ezért most mellőzzük az α és α' szögpárra az euklideszi geometriában használatos váltószögek elnevezést. Ugyanilyen szerkesztéssel illesszük a β =CAB∢ -et is a γ =ACB∢ mellé. Kísérletképpen vegyük a háromszöget egyre kisebbnek az alapkör sugarához képest (Persze zoomolással elérhető, hogy a képernyőhöz képest ne lássunk kisebbnek.) Az így kapott háromszög defektusa egyre közelebb lesz a 0-hoz, maga a rajz pedig egyre jobban megközelíti az euklideszi geometriából jól ismert ábrát.

Megjegyzés:

A fenti szerkesztéshez lényegében a P-modell eljárásainak az első (abszolut geomeriai) eljárásait használtuk, a Hszög[ ] eljárásra csak a szögek kijelöléséhez volt szükségünk. (Bár ezzel előállítottuk a szögek mérőszámait is.) Anélkül, hogy ezt szemléltetnünk kellene, könnyen tudnánk igazolni, hogy
  • ha egy háromszöget az egyik csúcsára illeszkedő egyenessel másik két háromszögre bontunk, akkor a két keletkező háromszög defektusa egyenlő az eredeti háromszög defektusával.
Ebből az is következik, hogy ha két háromszög közül az egyik -valódi részként - tartalmazza másikat, akkor a tartalmazott háromszög defektusa kisebb a tartalmazó háromszög defektusánál. Ez a megállapítás ad lehetőséget arra, hogy:
  • a hiperbolikus geometriában a háromszög területét a háromszög defektusával mérhetjük.
Annak az aszimptotikus háromszögnek, amelynek mindhárom csúcsa végtelen távoli pont - így mindhárom szöge 0 mértékű - a defektusa az egyenes szög. Emiatt:
  • A hiperbolikus síkban van legnagyobb területű háromszög.
Ez egyben azt is jelenti, hogy ha van 0 defektusú háromszög, akkor bármely háromszög defektusa 0. Ezért ezek a kijelentések:
  • van olyan háromszög, amelynek a szögösszege az egyenesszög;
  • bármely háromszögnél van nagyobb területű háromszög.
egyenértékűek (ekvivalensek) az euklideszi párhuzamossági axiómával.