vrh šikmý
Nastavte posuvníkem úhel vrhu a počáteční rychlost.
Při konkrétní počáteční rychlosti si můžete všimnout stejné vzdálenosti místa dopadu vždy pro dvojici úhlu (např. 10° a 80° nebo 20° a 70° nebo 1° a 89°) Při úhlu 45° je délka vrhu maximální.
Nastavením času na určitou hodnotu získáte souřadnice vrženého tělesa v konkrétním čase.
Souřadnice jsou vypočteny podle rovnic ,
V levém dolním rohu můžete zapnout "běh času".
Při zobrazení rychlosti sledujte, že rychlost tělesa lze rozložit do dvou složek.
Složka rychlosti ve směru osy x se nemění, protože neuvažujeme odpor vzduchu a žádná síla v tomto směru pohyb neurychluje ani nezpomaluje.
Složka rychlosti ve směru osy y mění svou velikost, protože v tomto směru je pohyb zpomalován případně urychlován tíhovou silou. Obě složky rychlosti souvisí s rychlostí tělesa vztahem podle Pythagorovy věty.
Můžete sledovat i zrychlení. Tíhové zrychlení má neustále hodnotu g a směr stejný jako tíhová síla, která jej způsobuje. I toto tíhové zrychlení můžeme rozložit do dvou složek. Tíhové zrychlení má stále stejný směr (směr osy y) i stálou velikost. Je rozloženo na složku ve směru tečny ke křivce, po které se těleso pohybuje a na složku ve směru kolmém na tečnu.
Tečná složka zrychlení je "zodpovědná" za nárůst velikosti rychlosti vrhu. Složka zrychlení kolmá na tečnu je "zodpovědná" za zakřivení dráhy.