Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

Diffúzió

Vajon miért érezzük a pékség „illatát” vagy társunk dezodorját, ha elsétálunk mellette? Hogyan „követi a legyet” a rovarirtó spray? Ezekre, és sok hasonló jelenségre a diffúzió ad magyarázatot.
A szimulációban egy két részre osztott tartályt figyelhetsz meg, melyben a válaszfal a gázmolekulák számára átjárható. Figyeld meg, hogyan közlekednek a részecskék a falon keresztül! Hogyan oszlanak meg a két térrész (A és B) között?  

1. feladat

Indítsd el a szimulációt az „Indítás” gomb megnyomásával! Figyeld meg a részecskék mozgását! Jellemezd mozgásukat! Tudnak az A és B térfél között mozogni?

2. feladat

A tanári útmutatásnak megfelelően azonos időközönként számold meg a részecskéket a „Számlálás” gomb megnyomásának segítségével! Addig ismételd a számlálásokat, míg 20 adatpárod nem lesz! Ábrázold grafikonon az A és a B oldalon megszámolt részecskéket az idő függvényében!

3. feladat

Ismételd meg a 2. feladatban elvégzett számlálást úgy, hogy a két térrész között a részecskék eloszlása 20-80%-os arányról indul („Indítás 20%-80%” gomb)! Ábrázold az A és a B oldalon megszámolt részecskéket az idő függvényében! Miben tér el az ábrázolt diagram az előzőtől? Miért?

4. feladat

Változtass a hőmérsékleten! Hogyan befolyásolja a hőmérséklet a részecskék mozgását?

5. feladat

Készíts 20–80%-os adatsort alacsony és magas hőmérsékleti beállítással! Ábrázold grafikonon a kapott eredményeket! Hasonlítsd össze a görbéket, keress magyarázatot az eltérésre!

6. feladat

Gondolkozz! a) Miért nem állandó (azaz 11) a kiegyenlítődés után a részecskék száma az A és B térfélen? b) Mi lehet a részecskék mozgási irányának hajtóereje?