Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

IM 6.4.4 Practice: How Many Groups? (Part 1)

Consider the problem: A shopper buys cat food in bags of 3 lbs. Her cat eats lb each week. How many weeks does one bag last? Draw a diagram below to represent the situation and label your diagram so it can be followed by others. Answer the question.

Write a multiplication or division equation to represent the situation.

Multiply your answer in the first question (the number of weeks) by . Did you get 3 as a result? If not, revise your previous work.

Use the diagram to answer the question: How many s are in ? The hexagon represents 1 whole. Explain your reasoning.

Which question can be represented by the equation ?

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
  • D
Check my answer (3)

Write two division equations for each multiplication equation.

Noah and his friends are going to an amusement park. The total cost of admission for 8 students is $100, and all students share the cost equally. Noah brought $13 for his ticket. Did he bring enough money to get into the park? Explain your reasoning.

Write a division expression with a quotient that is...

greater than

less than

between than and

Find each unknown number.

12 is 150% of what number?

5 is 50% of what number?

10% of what number is 300?

10% of what number is 300?

20 is 80% of what number?