Egyenletfajták
Egy egyenlet aszerint, hogy hány változó van benne, lehet egyismeretlenes, kétismeretlenes, háromismeretlenes, ... többismeretlenes.
Algebrai egyenletek azok az egyenletek, amelyekben algebrai kifejezések szerepelnek csupán. Nem algebrai (transzcendens) egyenletek az olyan egyenletek, amelyekben ismeretlent tartalmazó kifejezésekben a négy alapműveleten, a hatványozáson és a gyökvonáson kívül más
művelet is szerepel, pl.:abszolút érték művelete, logaritmus művelete, ...
Első-, másod-, harmadfokú ... egyenletekről a ''polinom = polinom'' alakú algebrai egyenletek körében beszélünk. Az ilyen egyenletek mindig ''polinom = 0'' alakúra hozhatók. Egy ''polinom = 0'' alakú egyenlet fokszáma a polinom fokszáma.
Törtes egyenletek az olyan egyenletek, amelyeknek mindkét oldalán racionális kifejezés áll, és talalálható az egyenletben törtkifejezés.
Törtes egyenletek megoldásakor gyakran végzünk olyan műveleteket, amikor hamis gyököt kaphatunk, vagy elveszíthetünk gyököt.
Gyökös egyenletek az olyan egyenletek, amelyeknek mindkét oldalán algebrai kifejezés áll, és található az egyenletben gyök alatt
ismeretlen.
Gyökös egyenletek megoldásakor nem ekvivalens átalakításokat is végzünk. Ilyenkor mindig fontos a gyökök ellenőrzése.
A gyökös egyenletek megoldása előtt célszerű meghatározni a feladatban szereplő kifejezések értelmezési tartományát.