Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

Robotiga tantsimine

[size=100]Pildi allikas: Ana Verde[/size]
Pildi allikas: Ana Verde

Lühike sisukokkuvõte: See tegevus pakub välja kehalise väljendusoskuse ja hariva robootika ühendamise, töö põhieesmärk on arendada õpilaste kehateadlikkust ning aidata kaasa nende kehalise väljenduse oskusele muusika ja liikumise kaudu, kasutades Bee-Bot robotit abivahendina. Märksõnad : Bee-Bot, tantsimine, kehaline väljendus, koreograafia, varane lapsepõlv. Ressursside loend: Bee-Botid, muusika, paber ja pliiatsid, pleier või arvuti, kõlarid, suur ja eelistatavalt ventileeritav ruum

Teema taust ja tähtsus

Tegevus on osa Erasmus+ STEAM-UpGrade projektist. Tegevus täiendab tööeelses õppes ja täiendõppes õpetajate digioskuseid veebipõhise MATIK-õppe praktilise koolitusmooduliga. Ettepanek on suunatud eelkooliealistele õpilastele vanuses 3–5 aastat. See on kohandatud hariduse esimeste etappide jaoks, võttes arvesse õpilase küpsusastet selles vanuses. Liikumine ja tants on kaks väga olulist tegurit kehalise või motoorse eneseväljenduse arendamisel juba varases eas. Kehalisel väljendusel on palju eeliseid füüsilisel, intellektuaalsel ja afektiivsel tasandil.   Lisaks muusikaõppe soodustamisele võimaldab see klassisisese suhtluse ja suhtlemise kaudu arendada sotsiaalseid suhteid, luues pinge- ja võistlusvaba õhkkonna ning arendades laste kunstimaitset ja loovust. Juba eelajaloolistest aegadest peale on tants olnud osa tsivilisatsioonist ja inimeste igapäevaelust. Tants oli esindatud rituaalides, vihmatantsudes, jahil jne ning meil on selle kohta tõendeid koopamaalidelt.

[size=100]Joonis 1. Abrigo de Voro, Quesa, Valencia, Hispaania. 
1998. aastal maailmapärandi nimistusse kuulutatud Levantine’i koopamaalingud.
Pildi allikas: [url=https://www.quesa.es/sites/www.quesa.es/files/images/img_5675.jpg]https://www.quesa.es/sites/www.quesa.es/files/images/img_5675.jpg[/url][/size]
Joonis 1. Abrigo de Voro, Quesa, Valencia, Hispaania. 1998. aastal maailmapärandi nimistusse kuulutatud Levantine’i koopamaalingud. Pildi allikas: https://www.quesa.es/sites/www.quesa.es/files/images/img_5675.jpg

Väikelapse hariduses on tantsu kasutamisel mitmeid eeliseid:

  • füüsiline tasand: aitab rütmi järgides arendada koordinatsiooni ja kehakontrolli;
  • kognitiivne tasand: parandab mälu ja loovust;
  • sotsiaalne tasand: soodustab sotsiaalset sidusust, abi rühmaliikmete vahel ja koostööd;
  • psühholoogiline tasand: hõlmab motivatsiooni ja enesehinnangu tõstmist ning isiksuse kujundamist, mis on kõige olulisem.

Oma kehast teadlikud lapsed arendavad oma kehast kehaskeeme ja kasutavad neid eneseväljenduseks, olles võimelised uurima suhet ruumi ja selle ümberpaigutuse vahel ning saades teadlikuks maailmast, milles nad elavad.   Tänapäeval on IKT muutumas üha olulisemaks osaks meie elust. Hispaania haridusseadus näeb ette pädevuspõhise lähenemisviisi õppimisele. Pädevusi võib defineerida kui oskust integreeritult rakendada iga kasvatus- ja õpetusetapi sisu, võimet viia tegevusi adekvaatselt ellu ja tõhusalt lahendada keerulisi probleeme. Digipädevus eeldab info- ja kommunikatsioonitehnoloogia loovat, kriitilist ja enesekindlat kasutamist tööga, tööalase konkurentsivõimega, õppimisega, vaba aja kasutamisega ning ühiskonda kaasamise ja selles osalemisega seotud eesmärkide saavutamiseks.

Tegevuse kirjeldus

Tegevuses kasutame robotit nimega Bee-Bot, mis on spetsiaalselt alushariduses kasutamiseks loodud armsa mesilase kujuga programmeeritav põrandarobot. Robot võimaldab õpilastele õpetada ja neil õppida suunakeelt, pannes samas aluse programmeerimis- ja kaardistamisoskustele.

Bee-Botil on seitse nuppu:

-   90° vasakpööre -   mine edasi -   käivita programm (GO) -   90° vasakpööre -   ühesekundiline paus -   mine tagasi -   mälu lähtestamine  

Roboti liikumise sammu pikkus on 15 sentimeetrit ja pööramise korral pöörab robot 90°. Korraga on võimalik sisestada kuni 40 käsku, mis tähendab, et Bee-Bot saab õpilaste käskluste järgi minna punktist A punkti B.   Selle tegevusega saab läbi viia uusi haridusrobootika ja tantsupõhiseid õppetegevusi.   Järgnev tegevus on algeline ettepanek, mida on lihtne ellu viia ja mida saab vastavalt õpilaste küpsusastmele ja didaktilistele eesmärkidele keerulisemaks muuta.

[size=100]Joonis 3. Bee-Bot
Pildi allikas:[url=https://ro-botica.com/producto/bee-bot/]https://ro-botica.com/producto/bee-bot/[/url][/size]
Joonis 3. Bee-Bot Pildi allikas:https://ro-botica.com/producto/bee-bot/

Bee-Bot on valmistatud vastupidavast materjalist, sellel on sisseehitatud laetav aku ja seda laetakse USB-pordi kaudu.   Lisaks vajame tegevuse läbiviimiseks ühte või mitut õpetaja valitud muusikapala, pleierit või selle puudumisel arvutit ja kõlareid. Soovitatav on olla avatud ruumis, kus puuduvad väljaulatuvad esemed, mis võivad olla ohtlikud ja põhjustada laste komistamist.

Tegevuse ettevalmistamine

Tegevusel on kaks erinevat osa   A)   Imiteeriv koreograafia: koreograafia loomine ja kujundamine õpetaja poolt. Õpetaja peab esmalt koostama koreograafia, mida ta seejärel õpilastele õpetab, et nad saaksid seda jäljendada.   B)   Programmeeritud koreograafia: koreograafia loomine ja programmeerimine õpilaste poolt. Koreograafia, mille loovad lapsed.  

Õpetaja peaks ette valmistama tegevuse esimese osa (A), võttes arvesse õpilaste konkreetset vanust. Teise osa (B) jaoks on vaja ette valmistada 2–3 muusikalist pala.

Tegevuse lahenduskäik

Tegevuse arendamine ·  Osalemine. Esiteks viiakse läbi soojendustegevused: -   Pidage meeles juhiseid (ees, taga, vasak, parem), kui lapsed ruumis liiguvad. -   Soovitatav laul on „Minu keha liikumises“ (hisp. keeles – vajadusel asendada mõne muu sobivaga), millega arendame õpilaste käelisust: https://www.youtube.com/watch?v=4S7_nTdC_RU&ab_chann el=C.L.V.   -   Mängige Bee-Botiga ja programmeerige need juhised. Kasutamise hõlbustamiseks saab kasutada tahvlit.   ·  Ettepaneku kirjeldus. esmärk on tekitada lastes motivatsiooni ja huvi tegevuse vastu.    Õpetaja viib läbi järgmised tegevused. i. Esitage kasutatav pala. Õpilased saavad klassiruumis vabalt ringi liikuda ja nad võtavad laulu lõbusal viisil omaks seda endale teadvustamata. ii. Õpetaja õpetab õpilastele juhiseid, suunates neid vähehaaval, samal ajal kui õpilased neid robotisse programmeerivad.   iii. Muusika kõlab ja õpetaja märguandel „Läks!“ vajutavad õpilased rohelist nuppu (GO) ning Bee-Botid hakkavad tantsima.    iv.  TBee-Boti tantsu korratakse, kuid seekord tantsivad ka lapsed enda poolt eelnevalt programmeeritud juhiseid järgides.   v.  Lõpuks esitavad õpilased oma koreograafia. Seda tegevust saab teha rühmades või individuaalselt, olenevalt saadaolevate Bee-Botide arvust.  

[size=100]Joonis 4. Tegevuse lahenduskäik. Foto autor: Ana Verde[/size]
Joonis 4. Tegevuse lahenduskäik. Foto autor: Ana Verde

Demonstratsioonivideo

Tegevuse täiendamine

Kui õpetaja soovib tegevust keerulisemaks muuta, võib koreograafia mitmekesistamiseks kasutada mitut Bee-Bot robotit. Materjal on koostatud selliselt, et hõlbustada õpilaste kaasamist ja korratavust, tuginedes erinevatele väljapakutud lauludele ja koreograafiatele. Allpool leiate mõned soovitused väljapakutud põhitegevuse rikastamiseks. Võite alustada vabast näitemängust, laulu ühiselt laulmisest, rütmi järgides liikumisest ja teie arvates sobivatest žestidest, samal ajal kui Bee-Botid samuti liiguvad. Näitlemiseks kasutatavatel lauludel peaks olema süžee. Selle näitemänguks muutmine on väga kasulik kogu rühmale. Teine võimalus on jagada klass kaheks rühmaks, etendamaks dialoogi või paarisesitust, kus ühed laulavad ja teised näitlevad. Veel üks võimalus on, et pooled klassist saavad liikuda oma kehaga ja teised saavad robotite liikumist määrata. Näitemänguga äratame õpilastes huvi, kasutades ära jutustatava laulu kogemust ja järjepidevust. Ühendame laulu suundadega, mille õpilased on Bee-Botis programmeerinud.

Teadmiste test

Mitu nuppu on Bee-Botil?

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
Check my answer (3)

Mitu sentimeetrit liigub Bee-Bot iga käsuga edasi?

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
Check my answer (3)

Pööramise korral pöörab robot…

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
Check my answer (3)

Erivajadustega õppijatele

Seda tegevust saab kohandada hariduslike erivajadustega õpilastele. Liikumisraskustega õpilased saavad keskenduda töötoa esimesele osale ja teises osas kohandatakse liigutused selliselt, et õpilased tunneksid end vastavalt oma võimetele tantsides mugavalt. See peaks igal ajal olema õpilastele lõbus ja vabastav tegevus, mis ei tohiks mingil juhul tekitada stressi.

Conducting a Workshop

Erinevaid laule on kasutatud ruumiliste ja ajaliste kontseptsioonide ning tervise- ja hügieeniharjumuste kujundamiseks. Kehaline väljendus toetab loome- ja suhtlemisprotsessi, suhtlust ja sotsialiseerumist, keha tundmist ja suhtlust ruumiga. Edaspidiseks tööks on soovitatav võtta arvesse õpilaste vanust ja haridustaset, teksti teemat, kas see on sisukas ja sobib lavastamiseks, laulu muusikalisi omadusi (rütm, meloodia ja vorm) ning eeliseid, mida pakub muusikaline taust, mis on kas eelnevalt salvestatud või mida esitavad õpilased otse. Laulude valimisel tuleks arvestada sihtrühma vanust. Eelistatavalt peaksid lauludel olema järgmised omadused:

  • elavad ja särtsakad meloodiad mažooris;
  • tugeva rütmiga liigutavad laulud. Aeglasemad osad õpetavad õpilasi energiat suunama;
  • kui muusikal on sõnad, siis peab nende sisu ja sõnavara vastama vanusele;
  • motiveerivad laulud, mis võivad olla õpilastele tuttavad (filmid, multifilmid, lemmiklauljad jne).

Alternatiivne tegevus

Kui teil pole juurdepääsu Bee-Boti robotitele, siis sobivad ka: - Edison - Ozobot Bit - Dash and Dot

Viited

Loomise autor

Ana Verde - Universidad Rey Juan Carlos