Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

GeoGebra interaktiivsed raamatud – loominguliste materjalide väljatöötamine ja jagamine

Teema on õpetajate ja õpilaste koostatud loominguliste digimaterjalide jagamine
[size=100]Pildi autor: Branko Andjic[/size]
Pildi autor: Branko Andjic

Lühike sisukokkuvõte: Enamiku Euroopa riikide koolides kasutatavad õpikud ja muud digitaalsed õpetus- ja õppevahendid on välja töötatud kaasava disaini põhimõtetel. Kaasava disaini põhimõtted on õiglane kasutamine, kasutamise paindlikkus, lihtne ja intuitiivne kasutamine, tajutav teave, vigade lubatavus, vähene füüsiline pingutus ning lähenemiseks ja kasutuseks piisava ruumi andmine. Selline disaini stiil julgustab kõiki inimesi osalema kõigis eluvaldkondades ning võimaldab kõigile lastele, õpilastele, üliõpilastele ja täiskasvanutele võrdset juurdepääsu haridusele, olenemata nende eripäradest. Arvestades, et igas klassis on sageli väga erinevate võimete, huvide ja omadustega õpilasi, peavad õpetajad töötama välja õppematerjalid, mis on kooskõlas õpilaste eripäradega. Väga sageli on õpetajatel keeruline jagada erinevat tüüpi väljatöötatud materjale, nagu tekstid, heli või animeeritud õppematerjalid. See näide annab õpetajatele teavet GeoGebra interaktiivsete raamatute väljatöötamise ja raamatus sisalduvate erinevate õpetusviiside õppematerjalidesse integreerimise kohta (video, animatsioonid, tekst jne). Märksõnad: GeoGebra, interaktiivne õpik, digitaalsed õppematerjalid, õppematerjalide väljatöötamine. Ressursside loend: GeoGebra konto, GeoGebra rakendus, digitaalsed õppematerjalid.

Teema taust ja tähtsus

Tänapäeva hariduse lähtub tihti konstruktivistlikest õppimis- ja õpetamispõhimõtetest. See tähendab, et õpetamist ja õppimist tuleks võimalikult palju kohandada õppija individuaalsete omaduste, varasemate teadmiste ja kogemustega (Anđić et al. 2021). Arvestades, et tavapärased õppematerjalid nagu õpikud, animatsioonid ja videod on mõeldud väga paljudele õpilastele, tähendab see, et neid ei ole võimalik kohandada õpilase individuaalsetele omadustele, pigem kohandatakse neid õpilaste rühmade omadustele. Õpetajad saavad välja töötada õpetamis- ja õppematerjali, mis on kohandatud nende õpilastele, õpetamise eesmärkidele ja keskkonnale. Tänu digitaalsete haridustehnoloogiate arengule on õpetajatest saanud erinevate õpetus- ja õppematerjalide arendajad ning need materjalid võivad olla teksti, video, animatsiooni, liitreaalsuse, virtuaalreaalsuse või digitaalsete 3D-mudelite kujul. Õpetajatel on keeruline jagada kiiresti muutuvas digikeskkonnas loodud õppematerjale õpilaste, kolleegide või sihtrühmadega (Lavicza et al. 2022; Alvino et al. 2009).   Globaalse õppeplatvormina, millel on üle 100 miljoni kasutaja üle maailma, pakub GeoGebra õpetajatele võimalust töötada välja, jagada ja kasutada interaktiivseid digitaalseid raamatuid, millesse saab integreerida muid õppematerjale (tekst, video, heli, animatsioon, AR, VR, digitaalsed 3D-mudelid jms).

Tegevuse kirjeldus

GeoGebra interaktiivsete raamatute väljatöötamiseks peaks õpetajatel olema isiklik või haridusasutuse GeoGebra profiil. GeoGebra konto loomiseks peavad õpetajad külastama GeoGebra veebilehte; üksikasjalik selgitus on antud selles videos. Pärast GeoGebra konto edukat loomist on kõik GeoGebra interaktiivsete raamatute välja töötamise nõuded täidetud. Järgmises etapis peaksid õpetajad külastama oma GeoGebra profiili, klõpsates oma profiili ikoonil (joonis 1).

[size=100]Joonis 1. Esimene samm GeoGebra interaktiivsete raamatute väljatöötamisel. Pildi autor: Branko Andjic[/size]
Joonis 1. Esimene samm GeoGebra interaktiivsete raamatute väljatöötamisel. Pildi autor: Branko Andjic
Järgmises etapis peaksid õpetajad vajutama nupule „Create“ („Loo“) ja seejärel „Book“ („Raamat“), joonis 2.
[size=100]Joonis 2. Raamatu valimine GeoGebras loomise võimalusena.
Pildi autor: Branko Andjic[/size]
Joonis 2. Raamatu valimine GeoGebras loomise võimalusena. Pildi autor: Branko Andjic

Pärast seda sisenevad õpetajad raamatu koostamise ruumi, kus nad peavad määratlema järgmise: raamatu pealkiri, keel, raamatu lühikirjeldus, sihtrühma vanus ja sildid. Sellega seoses peaksid ka õpetajad otsustama, kuidas nad soovivad oma raamatuid jagada. Jagamiseks on mitu võimalust: privaatne – raamat on nähtav ainult raamatut koostavale õpetajale, lingiga jagamine – raamatut saavad vaadata ainult kasutajad, kellel on link, avalik – teised kasutajad saavad raamatut leida ja vaadata (joonis 3).

[size=100]Joonis 3. Ruum raamatu omaduste määratlemiseks.
Pildi autor: Branko Andjic[/size]
Joonis 3. Ruum raamatu omaduste määratlemiseks. Pildi autor: Branko Andjic
Järgmises etapis saavad õpetajad koostada oma raamatu jaoks peatükid ja anda neile pealkirjad (joonis 4).
[size=100]Joonis 4. Raamatu peatüki määratlemine GeoGebras.
Pildi autor: Branko Andjic[/size]
Joonis 4. Raamatu peatüki määratlemine GeoGebras. Pildi autor: Branko Andjic

Õpetajad saavad lisada peatükkidele enda või teiste inimeste koostatud töölehti. Kui õpetajad soovivad lisada olemasolevaid tegevusi, saavad nad sisestada otsinguväljale tegevuse nime (joonis 5) ja kui nad soovivad lisada uut tegevust, peaksid nad vajutama uue tegevuse nupule (joonis 5). Kui õpetaja soovib lisada uue tegevuse, saab ta lisada ka muid digitaalseid materjale, nagu video, PDF, veebilingid jms.

[size=100]Joonis 5. Materjalide ja tegevuste lisamine GeoGebra raamatusse.
Pildi autor: Branko Andjic[/size]
Joonis 5. Materjalide ja tegevuste lisamine GeoGebra raamatusse. Pildi autor: Branko Andjic
Sama põhimõttega saavad õpetajad lisada oma raamatutesse täiendavaid peatükke ja tegevusi.

Tegevuse lahenduskäik

Interaktiivsete GeoGebra raamatute loomine ja avaldamine aitab õpetajatel jagada õpilastega digitaalseid õpetamis- ja õppematerjale. Nendes raamatutes saavad õpetajad ka tõsta esile õpilaste tööd, lisada õpilastele kodutöid, koostada viktoriiniküsimusi jms.

Tegevuse täiendamine

Õpilaste digioskuste parandamiseks saavad õpetajad anda neile ülesande teha kodutöid digitaalses õppekeskkonnas ning tuua õpilaste parimaid töid välja GeoGebra interaktiivsetes raamatutes. Selline esile tõstmine võib suurendada õpilase motivatsiooni osaleda õppetegevuses.

Teadmiste test

Millised on universaalse disaini põhiprintsiibid, millest õpikud ja digitaalsed õppevahendid Euroopa koolides lähtuvad?

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
Check my answer (3)

Mida ei ole GeoGebra võimalik GeoGebra raamatusse integreerida?

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
Check my answer (3)

Millised ei ole mõned takistused, millega õpetajad silmitsi seisavad erinevat tüüpi väljatöötatud materjalide (nt tekstid, videod, helid või animeeritud õppematerjalid) jagamisel?

Select all that apply
  • A
  • B
  • C
Check my answer (3)

Erivajadustega õppijatele

Õpiraskustega ja/või väiksemate kognitiivsete võimetega õpilased peaksid enne rühmategevuste sooritamist GeoGebrat individuaalselt tundma õppima – see aitab ülesannet paremini mõista ja võimaldab olla ühistegevuses edukas.

Alternatiivne tegevus

Selle õppetegevuse elluviimiseks tuleb kasutada tahvelarvuteid või mobiiltelefone, millele on võimalik installida GeoGebra rakendus, ja Internetti. Kui koolil puudub võimalus seda tehnoloogiat rakendada, saavad õpetajad koostada oma digimaterjalid PDF-vormingus ja tingimuste paranedes neid hiljem interaktiivse GeoGebra raamatuna jagada.

Töötoa läbiviimine

See töötuba toetab tööeelses õppes ja täiendõppes õpetajaid nende digioskuste arendamisel ning selle käigus saavad õpetajad jagada oma digitaalseid õppematerjale õpilaste, kolleegide, õpetajate või õpilaste ühenduste või sarnaste sihtrühmadega.

Viited

  • Cvjetićanin, S., Lavicza, Z., Maričić, M., Novović, T., & Stešević, D. (2021). Mobile and printed dichotomous keys in constructivist learning of biology in primary school. Research in Science & Technological Education, 39(4), 393-420. https://doi.org/10.1080/02635143.2020.1763290
  • Lavicza, Z., Weinhandl, R., Prodromou, T., Anđić, B., Lieban, D., Hohenwarter, M., ... & Diego-Mantecón, J. M. (2022). Developing and Evaluating Educational Innovations for STEAM Education in Rapidly Changing Digital Technology Environments. Sustainability, 14(12), 7237. https://doi.org/10.3390/su14127237
  • Alvino, S., Bocconi, S., Boytchev, P., Earp, J., & Sarti, L. (2009). Sharing digital resources in teacher education: an ontology-based approach. http://hdl.handle.net/10506/249

Loomise autor

Branko Andjic - Johannes Kepler Universität Linz