3.2 Kolmnurk. Valla lipp

Võnnu valla lipp on ristkülik, mis koosneb kahest võrdsest horisontaallaiusest: ülemine on sinine ja alumine valge. Lipu vardapoolne ots on kollane võrdhaarne kolmnurk, mille tipp ulatub nelja ühiku kaugusele ning haarad ulatuvad lipu vardapoolsetesse nurkadesse. Kollase keskel asub püstiselt roheline tamme kaksikleht tõruga. Lipu normaalsuurus on 105 x 165 cm, laiuse ja pikkuse suhe on 7:11 ühikut.
Oletame, et Võnnu vallavalitsus laseb õmmelda uued lipud ning tellib selleks kolme erinevat värvi kangast. Kui palju kollast, valget ja sinist kangast kulub 10 sellise lipu õmblemiseks? Õmblusvarudeks arvestame igale küljele 0,5-1 cm.
1. Kui palju kulub 1 lipu jaoks kollast materjali ruutmeetrites?
Arvutame kollase ala pindala.
Et tipu kaugus on neli ühikut, siis kolmnurga kõrguseks saame 165:11*4 = 60 cm.
Lisame õmblusvaru igasse külge 0,5 cm.
Millised on kolmnurkse tüki uued mõõtmed?
Kui suur on selle tüki pindala ruutsentimeetrites?
Palju on see ruutmeetrites?
Kui palju kollast riiet kulub 10 lipu jaoks ruutmeetrites?
2. Kui suur on sinise materjali pindala ruutmeetrites?
Arvutame sinise ja valge ala pindalad, ka siia lisame õmblusvarudeks 0,5 cm.
Leiame kõigepealt kogu lipu pindala.
Lahutame kolmnurga pindala.
Mitut ruutmeetrit on kumbagi riiet on vaja?
Kui suur on 10 lipu jaoks vajalik kogus?
Väljakutse
Õpi, kuidas robot juhuslikult käituma panna!
Robotiülesanne
Kasuta roboti abi otsuse vastuvõtmisel. Lase robotil teha Sinu eest juhuslik valik, kas plaanid õmmelda kollase, punase või sinise kolmnurkse lipu. Kui oled robotil lasknud värvivaliku ära teha, lase robotil otsustada, kas lipu alus võiks olla 10 cm ja kõrgus 15 cm või hoopis alus võiks olla 20 cm ja kõrgus 30 cm. Kui oled robotil lasknud mõõtude valiku ära teha, esita roboti ekraanile lipu värv ja lipu pindala. Lase robotil valida 6 korda. Vaata, kas kõik valikud tulevad erinevad või on mõni korduv.
Nüüd koosta oma ülesanne.
Näidis
Autorid
Matemaatika probleemülesanne - Kairi Mustjatse, videoproduktsioon - Johan Leoste, robootikaõppevideo ja väljakutse - Karl Leoste, projektijuhtimine - Janika Leoste, janika.leoste@gmail.com

