Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

Postać ogólna (2)

Równanie ogólne powierzchni drugiego stopnia zapisuje się też czasem w uproszczonej formie

gdzie oraz przynajmniej jeden ze współczynników jest różny od zera.
W dalszej części tego rozdziału omawiać będziemy pewne grupy kwadryk i ich równania w postaciach kanonicznych tj. takich, że jeśli powierzchnia posiada środek symetrii to jest nim punkt , a jeśli nie ma środka symetrii, to punkt ten jest tzw. wierzchołkiem powierzchni i należy do osi oraz płaszczyzn symetrii tej powierzchni. Równania w postaci kanonicznej możemy uzyskać z równania ogólnego (1) (patrz strona poprzednia) przez odpowiednią zamianę układu współrzędnych (tj. zastosowanie obrotu i/lub przesunięcia). Równanie (2) możemy natomiast przekształcić bezpośrednio (w sposób algebraiczny) do równań w postaci kanonicznej.

Ćwiczenie 1.

W powyższym aplecie zmień ustawienia parametrów (suwaków) w taki sposób, by przekrój powierzchni płaszczyzną był a) parabolą, b) hiperbolą, c) dwiema prostymi przecinającymi się, d) jednym punktem. Wskazówka: Ustaw widok osi układu tak, by płaszczyzna była płaszczyzną rysunku albo włącz PoleWyboru przekrój.

Ćwiczenie 2.

Dla wszystkich parametrów powierzchni ustaw wartość . Jaki zbiór otrzymałeś?

Ćwiczenie 3.

Zmieniając wartości parametrów poszukaj różnych powierzchni, których przekroje są hiperbolami. Sprawdź nazwy tych powierzchni w menu kontekstowym (obiekt ).