Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

Newton-féle szerpentin függvény vizsgálata kalkulussal

Legyen a valós számok halmazán értelmezett függvény. Az függvény legyen a leszűkítése a  intervallumra. Vizsgáld meg az függvényt! A vizsgálathoz használhatod a függvény grafikonját is. Továbbá a görbe egy mozgatható pontját, a -beli érintőt, illetve a függvény első és második deriváltfüggvényét is. Figyeld meg, hogy van-e bármiféle kapcsolat a függvény grafikonja, a deriváltak és az érintő között! 

1. feladat

Végezd el a Newton-féle szerpentin függvény vizsgálata elemi úton című tananyagegység feladatait! Milyen tulajdonságokat tudsz leolvasni a görbéről  - az érintő és a deriváltfüggvények segítségével - amelyeket nem sikerült leolvasni elemi eszközökkel?

2. feladat

Válassz egy tetszőleges pontot az függvény grafikonján, és kapcsold be a -beli érintő funkciót! Figyeld meg, hogyan változik az érintő, ha mozgatod a pontod! Találtál-e összefüggést az érintő állása, illetve a meredeksége (nem számszerűen) és valamelyik elemzési szempont között? Ha igen, akkor melyikkel?

3. feladat

Add meg, majd kapcsold be a függvény első derivált függvényét!

4. feladat

Látsz-e összefüggést a derivált és az eredeti függvény valamely tulajdonsága között? (Könnyebben rájössz, ha mozgatod a pontot!)

5. feladat

Add meg, majd kapcsold be a függvény második deriváltfüggvényét!

6. feladat

Látsz-e összefüggést a második derivált és a függvény között? (Könnyebben rájössz, ha mozgatod a pontot!)