0505 A háromszög oldalai közötti kapcsolat
Feladat:
Mutassuk meg, hogy a háromszög bármely két oldalának az összege nagyobb, mint a harmadik oldal.
Megoldás:
Mint láttuk , a P-modellen nem tudjuk ránézésre megítélni a háromszög oldalainak a nagyságrendi viszonyait. Így a kérdésre -egyelőre - csak szerkesztéssel tudunk kielégítő választ adni.
Addig, amíg nem tudjuk (vagy nem akarjuk) "mérni" a szakaszok hosszát, fontos tisztáznunk, hogy mit értünk két szakasz összegén.
- Két szakasz összegén azt a szakaszt értjük, amelyet úgy oszt két részre egy belső pontja, hogy e részek külön-külön egybevágók az összeadandó szakaszokkal.
Háromszög egyenlőtlenség a hiperbolikus geometriában
A feladat bővítése:
Állapítsuk meg (rögzítsük a képernyőn) a csúcsaival adott ABC háromszög oldalai közötti nagyságrendi viszonyt ‑ a szakaszok mérése nélkül.
A kibővített feladat megoldása:
A P-modell saját eszköztára erre a vizsgálatra egyszerű lehetőséget kínál: pl. ha az A pontra illeszkedő Hkör[B,A] és Hkör[C,A] körök egyaránt metszik az A csúccsal szemközti a=(BC) oldalt, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a háromszög leghosszabb oldala a, épp úgy, mint az euklideszi geometriában.
A háromszög minden oldalához két-két ilyen kört rajzolva elegendő összeszámolnunk az egy-egy oldalon kapott metszéspontokat. (Ezek itt rendre az ma, mb, mc számok.) Így a szakaszok összemérése helyett elegendő a kapott metszéspontok száma szerint rendezni a háromszög oldalait.
A programkészítő számára legfeljebb a kapott eredmények kiírása jelent némi kihívást. Az alábbi programot letöltve megismerkedhetnek olvasóink néhány - talán másutt is alkalmazható - fogással.
A háromszög oldalainak nagyság szerinti rendezése
Egy meglepő sejtés:
Javasoljuk olvasóinknak, hogy a fenti appleten kapcsolják be a koordináta-rendszert és a négyzetrácsot, majd állitsák be az ABC háromszög csúcsait rendre a (0,0), (4,2), (4,-2) pontba. Mit tapasztalnak? Hogyan lehetne igazolni, vagy legalább az eszköztárunkkal megerősíteni a kapott sejtést?
A fenti sejtés lényegében egy elemi koordinátageometriai feladat. Erre a feladatra olyan elemi geometriai bizonyítást mutatunk be, amelyben nem használjuk a P-modell saját eljárásait. Tulajdonképpen a GeoGebrára sincs szükség, legfeljebb a szemléltetést segíti.
Mindazok, akik szeretik az igazán szép feladatokat önállóan megoldani, próbáljanak ellenállni a kísértésnek, és amíg nincs meg a saját megoldásuk, ne görgessék tovább a szerkesztési lépéseket.