Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Klaslokaal

Arányos mennyiségek 1.

Egyenes arányosság vagy fordított arányosság? Ez itt a kérdés!

A feladat

Egy üzemben 5 dolgozó 3 nap alatt 45 műanyag kismotort szerel össze. Hány dolgozó készít el 5 nap alatt 90 kismotort? (Feltételezzük, hogy mindegyik dolgozó ugyanannyi kismotort szerel össze el egy nap alatt.)

Hogyan működik az alkalmazás?

Az alkalmazáson három függőleges csúszkát látsz. Az elsőn a dolgozók száma, a másodikon a napok száma, a harmadikon az elkészült kismotorok száma állítható.   A csúszka neve mellett található jelölőnégyzetbe kattintva rögzíthető ez a csúszka egy adott értékénél (a csúszka neve ekkor fekete színűre változik, a másik két csúszka neve zöld színű). Alapesetben a Dolgozók csúszka van rögzítve. Például a Dolgozók csúszka rögzítése után, ha a másik kettő közül az egyik csúszka értékét változtatod, akkor a harmadik csúszka magától mozog, de a Dolgozók csúszka értéke rögzített marad. Ha ekkor rákattintasz a „D-t változtatom” feliratú gombra (felirata megváltozik: „D rögzített”-re), akkor változtathatod a Dolgozók csúszka értékét (ilyenkor ez a csúszka zöld színűre vált, a másik két csúszka fekete színű lesz). A program egy belső logika szerint a másik két csúszka értékét automatikusan hozzáigazítja a változtatáshoz úgy, hogy a három csúszka aktuális értéke minden esetben egy helyes számhármast mutasson. A bal felső sarokban lévő „Összefüggés”jelölőnégyzetet kipipálva láthatod, hogy milyen összefüggés van két-két mennyiség között, ha a harmadik mennyiség értéke rögzített. A bal felső sarokban lévő „Alaphelyzet” gombra kattintva az „1 dolgozó 1 nap alatt 3 kismotort készít” alaphelyzetbe állnak a csúszkák.

Rávezető kérdések a feladat megoldásához

Egy üzemben 5 dolgozó 3 nap alatt 45 műanyag kismotort készít el. (Feltételezzük, hogy minden dolgozó ugyanannyi kismotort készít el egy nap alatt.) Az alkalmazás segítségével válaszold meg az alábbi kérdéseket! (Segítség: Kiinduló helyzetben a dolgozók száma rögzített (5), ekkor a napok száma vagy a kismotorok száma változtatható.) a. Hány kismotort készít el 5 dolgozó 1 nap alatt? b. Hány kismotort készít el 1 dolgozó 1 nap alatt? c. Hány kismotort készít el 1 dolgozó 3 nap alatt? d. Hány dolgozó kell ahhoz, hogy 1 nap alatt 24 kismotor készüljön el? e. Hány nap alatt készít el 1 dolgozó 24 kismotort? f. Hány kismotort készít el 7 dolgozó 8 nap alatt? g. Hány dolgozó készít el 5 nap alatt 90 kismotort? h. Hány nap alatt készít el 6 dolgozó 54 kismotort?

1. feladat

Hogyan változik az elkészült kismotorok száma, ha kétszer annyian dolgoznak ugyanannyi napig?

2. feladat

Hogyan változik az elkészült kismotorok száma, ha fele annyi napig dolgoznak ugyanannyian?

3. feladat

Ha adott számú kismotort akarunk gyártani és háromszorosára növeljük a dolgozók számát, akkor hogyan változik meg a szükséges munkanapok száma?

4. feladat

Írd le saját szavaiddal, hogy mit jelent az egyenes arányosság és a fordított arányosság!

5. feladat

Milyen összefüggés van a napok és az elkészülő kismotorok száma között, ha a dolgozók száma rögzített?

6. feladat

Milyen összefüggés van a dolgozók és az elkészülő kismotorok száma között, ha a napok száma rögzített?

7. feladat

Milyen összefüggés van a napok és a dolgozók száma között, ha a készítendő kismotorok száma rögzített?

8. feladat

Válaszaidat az összefüggés mezőre kattintva ellenőrizheted. Mit jelentenek a megjelenő műveletek, amikor az összefüggés mezőre kattintunk?