Šroubovice - nepřemístitelná překážka
Nádraží Ostrava - Svinov
Značení nepřemístitelných překážek
Na obrázku výše si můžeme všimnout, jak se označuje překážka, kterou nelze přemístit. Používá se k tomu žlutá a černá barva. Barevné pásy jsou uspořádány do tvaru kopírující šroubovici.
Podrobnosti ke značení:
Podle ČSN ISO 3864 (018010) se označují žlutou barvou v kontrastu s barvou černou, rovnoměrným šikmým nebo levotočivým šroubovitým pruhováním o sklonu 45°, všechny trvalé nebo dočasné překážky, které mohou být zdrojem nehody nebo úrazu při nárazu na ně, při zakopnutí, klopýtnutí či sklouznutí, pádu apod. Žlutá barva musí pokrývat nejméně 50 % značky.
Sloup na železniční zastávce Chlumec u Č. Budějovic - detail
Jak vytvořit značení?
Pomocí černožluté pásky?
Zakoupil jsem černožlutou pásku, abych vyzkoušel, jak se značení vytváří. Místo sloupu (nepřemístitelné překážky) jsem použil plastovou trubku.
Zkusil jsem navinout pásku na trubku po vrstvách - průměr trubky nesouhlasil se stoupáním barevných pruhů. Tak jsem musel improvizovat a pracně jsem vytvořil značení - viz následující obrázek vlevo.
Takto pěkně vypadá značení bohužel pouze z čelní strany trubky. Na opačné straně trubky na sebe jednotlivé barevné pruhy nenavazují, jak ukazuje obrázek vpravo.
Z této zkušenosti jsem usoudil, že při výrobě značení na sloupech zastávek postupují zaměstnanci drah jinak. Jak jsem zjistil, používají k tomu provázek, který na sloup natočí ve tvaru šroubovice a potom ručně vzniklé plochy nabarví. Ruční práce s barvou je hezky vidět na obrázku sloupu ze zastávky Chlumec výše.
Na další fotografii se můžeme podívat na označení nepřemístitelné překážky, které ale není umístěno na těleso tvaru válce. Tato fotka byla pořízena na železniční stanici v Omlenici.
K označení překážky může být použita i nalepovací páska, potom ale není tvar pruhů uspořádán do spirály, jak ukazuje další obrázek (Kamenný Újezd - Doly):