Áramjárta vezeték mágneses terének vizsgálata
Végy egy darab rézdrótot (körülbelül 20 cm), melynek a végeiről lecsiszolod a szigetelő lakkot! Hajlítsd meg a drótot, és erősítsd szigetelő állványhoz az ábrának megfelelő elrendezésben! A méretezéshez: a rézdrót felhajlított végeit pont hozzá lehessen érinteni egy laposelemhez, a vízszintes drótszakasz alá pedig férjen be egy iránytű.
1. feladat
Állítsd függőlegesre a vezeték hosszabbik darabját! Járd körbe a mágnestűvel a vezetéket, amikor abban áram folyik! Hol tapasztalsz olyat, hogy a mágnestű eltér az É-D iránytól?
2. feladat
Most használd a programot, ahol pontosan tudod a vezetéktől való távolságot tartani, és az áramerősséget is lehet állítani!
Mozgasd az iránytűt körbe a vezeték körül, először a közelebbi, majd a távolabbi körön! Hasonlítsd össze az utoljára végzett megfigyeléskor szerzett tapasztalatodat a programban látottakkal!
3. feladat
Hogyan helyezkedik el az iránytű a választott körhöz képest, amikor közel van az iránytű a vezetékhez, amelyben nagy áram folyik? Mutasd egyszerre a kezeddel az áram irányát és a mágnestűk irányát! A jobb kezed hüvelykujja mutasson az áram irányába!
4. feladat
5. feladat
6. feladat
Húzz egy kartonlapot a vezetékre úgy, hogy az vízszintes legyen a vezeték pedig függőleges! Szórd meg a kartonlapot vasreszelékkel, és finoman kocogtasd meg, amikor a vezetékben nagy áram folyik! Hogyan helyezkednek el a reszelék szemcséi? Szerinted miért?