Plan de lecție

Informații generale

  • Obiectul: Matematică
  • Clasa: IX
  • Durata: 50 min
  • Mijloace TIC: ex. calculatorul profesorului cu proiector, calculatoare pentru elevi etc...

Tema lecției: Reprezentarea grafica a functiei liniare

Descrieți tema lecției.

Obiective specifice

Descrieți obiectivele specifice urmărite în cadrul lecției. Identificarea functiei de tipul f: R R, f(x)= ax+b (a,b R ) si reprezentarea grafica; Aplicarea in rezolvarea problemelor in elemente de teoria multimilor; Utilizarea elementelor de calcul algebric pentru a rezolva ecuatii si inecuatii; Investigarea valorii de adevar a unor enunturi; Transpunerea unor situatii problema in limbaj matematic; Rezolvarea sau prezentarea unui demers matematic.

Obiective operaționale și evaluare

Descrieți obiectivele operaționale și modalitățile de evaluare ale lecției. Elevii vor fi capabili sa : Identifice functiile liniare; sa reprezinte grafic functia; sa determine punctele de intersectie ale graficului cu axele de coordonate; sa determine functia liniara cand se cunosc coordonatele a doua puncte ce apartin graficului

Strategii didactice

Descrieți strategiile și activitățile utilizate în lecție. Conversatia, conversatia euristica, demonstratia, explicatia , exercitiul; Fiecare elev trebuie sa aiba calculator si acces la internet si la adresele scrise in Resurse

Resurse

https://www.geogebra.org/apps/ calculator, tableta, telefon internet manual tabla, creta, caiet fise de lucru

Integrarea noilor tehnologii

Descrieți un plan de minimizare a dificultăților ce pot însoți utilizarea noilor tehnologii pe parcursul lecției. Elevii vor primi informatiile necesare specifice pentru a putea utiliza adecvat tehnologia in cadrul acestei lectii si putem asigura dobindirea competentelor prin multe exercitii din fisele de lucru Internetul este necesar sa functionze fara intreruperi; In cazul in care intimpinam greutati in functionarea resurselor TIC reprezentarile grafice vor fi realizate pe foaia de lucru salvata pe Desktop , in caietele elevilor de clasa sau pe tabla.

Scenariul desfasurarii lectiei

Reflecții după lecție