Háttérismeret

1) Egy térerősségű elektrosztatikus térbe az erővonalakra merőlegesen belépő, kezdősebességű mozgó töltés gyorsulása a dinamika alapegyenletéből:

Látható, hogy , így . x irányú mozgása egyenes vonalú, egyenletes mozgás: , amiből a mozgás idejére

adódik. y irányú mozgása egyenletesen gyorsuló mozgás:

Azaz a töltés az elektrosztatikus térben parabola pályán mozog (az xy síkban). A teret elhagyva  sebességgel egyenes vonalú egyenletes mozgást végez. Az ernyőn (az yz síkban) így a különböző sebességű részecskék becsapódásai y irányú egyenes mentén várhatóak. Minél nagyobb a részecskék sebessége, annál kisebb a nyaláb eltérülése. Az y irányú eltérülésre kaptuk:

2) Egy indukciójú mágneses térbe az erővonalakra merőlegesen belépő, kezdősebességű mozgó töltés gyorsulása a dinamika alapegyenletéből:

Látható, hogy és . (Jobbkéz-szabály.) Mivel a Lorentz-erő minden pillanatban merőleges a sebességre, ezért a sebesség nagysága nem változik, csak az iránya. A részecske a mágneses térben a Lorentz-erő hatására körív mentén mozog (az xz síkban).

Ebből a körpálya sugarára kapjuk:

A teret elhagyva egyenes vonalú egyenletes mozgást végez. Az ernyőn (az yz síkban) a különböző sebességű részecskék becsapódásai z irányú egyenes mentén várhatóak. A z irányú eltérülésre fennáll:

ebből kis eltérés esetén: . Ezt felhasználva és rendezve az egyenletet:

A körpálya sugarát behelyettesítve:

3) Egy  térerősségű és indukciójú elektromágneses térbe ( és párhuzamosak és egyirányúak) az erővonalakra merőlegesen belépő, kezdősebességű mozgó töltés gyorsulása a dinamika alapegyenletéből:

Az y és z eltérítésekre kapott összefüggésekből:

és

Az arányosságok az ernyő párhuzamos eltolásával is érvényben maradnak, így:

Az ernyőn (az yz síkban) a különböző sebességű részecskék becsapódásai adott feszültség és indukció esetén parabolaív mentén tapasztalhatóak.